Rada ds. Konkurencyjności z ministrami nauki z całej Europy
29 listopada wziąłem udział w posiedzeniu Rady UE ds. Konkurencyjności w części o badaniach i rozwoju. Spotkania w Radzie Unii Europejskiej w Brukseli odbywają się w ramach przygotowań Polski do przejęcia przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.
Polska Prezydencja w obszarze nauki będzie pracować na rzecz poprawy warunków do rozwijania nowych europejskich sieci współpracy w badaniach i innowacjach oraz poszerzania tych, które już istnieją.
- Europa ma ponad dwa miliony naukowców, ale tylko niewielka część angażuje się w badania finansowane przez Unię Europejską. Musimy lepiej korzystać z ich talentów.
W trakcie Prezydencji podejmiemy działania mające na celu większe zaangażowanie sektora prywatnego w badania i innowacje. - Musimy skuteczniej angażować małe i średnie przedsiębiorstwa oraz start-upy. Nie uda się to bez dalszych uproszczeń i redukcji barier administracyjnych.
Sztuczna inteligencja i nowe narzędzia
Jednym z priorytetów będzie rozwój badań nad sztuczną inteligencją i jej zastosowanie w nauce. - Naukowcy potrzebują nowych narzędzi. Skupimy się na przyspieszeniu prac nad AI, aby wspierać rozwój nauki.
Kluczowe Wydarzenia i Konferencje
Polska planuje zorganizować kilkanaście wydarzeń, które będą platformą do dyskusji na temat przyszłości badań i innowacji.
- Nauka staje dziś w centrum wielu polityk europejskich. Z takim przekonaniem projektujemy plan naszych prac na pierwsze półrocze 2025 roku.
Spotkania bilateralne
Podczas wizyty w Radzie Unii Europejskiej spotkałem się z przedstawicielami Trio Prezydencji: ministrem Danii Christiną Egelund, Dyrektorem Generalnym Cypru Georgem Komodromosem, a także z ministrem nauki Francji Patrickiem Hetzelem oraz ministrem nauki Estonii, Kristiną Kallas.